wtorek, 7 kwietnia 2015

Zakleszczenie podczas stosunku

Napad pochwicowy to zakleszczenie członka w pochwie kobiety. Zaciśnięcia mięśni jest pewnego rodzaju zahamowaniem psychicznym, skutkującym reakcją obronną, w postaci nagłego, niezamierzonego skurczu, powodującego uwięzienie penisa wewnątrz pochwy.

Powodem zakleszczenia jest zazwyczaj bardzo silny stres, który powoduje u kobiety zaciśnięcie mięśni u ujścia pochwy. Zwykle taka sytuacja związana jest z przerwaniem stosunku przez osobę trzecią, która nagle weszła do sypialni lub wywołana przez inne stresogenne czynniki, np. lęk przed niechcianą ciążą, utrata dziewictwa, negatywne relacje między partnerami seksualnymi. U niektórych kobiet zakleszczenie może być wynikiem budowy ich ciała, a więc jest ściśle związane z uwarunkowaniami anatomicznymi danej osoby.

Samodzielne uwolnienie zakleszczonych kochanków jest trudne do osiągnięcia, jednak niektórzy twierdzą, że możliwe do osiągnięcia. Warto spróbować ukłucia kobiety igłą z zaskoczenia w pośladek, co teoretycznie powinno poskutkować chwilowym rozkurczem mięśni, umożliwiającym wysunięcie penisa. Powszechny jest także sposób wypicia alkoholu, który rozluźni całe ciało. Jednak najskuteczniejsza metodą jest podanie środków rozkurczających, jeśli nie są dostępne w domu, wymagana będzie pomoc lekarska. 


Zakleszczenie członka w pochwie obecnie występuje niezwykle rzadko. Możliwe, że zmniejszenie częstotliwości problemu wynika z większej świadomości seksualnej kobiet, którym podczas stosunku nie towarzyszą aż tak silne emocje, a zbliżenia seksualne nie przysparzają już tylu negatywnych odczuć. Intymny kontakt seksualny jest łatwo osiągalny, nie wymaga już ryzyka związanego z uprawieniem seksu, gdzie tylko jest to możliwe. Współcześnie coraz więcej osób ma poczucie własnej prywatności, co sprzyja udanym stosunkom, nieprzerwanym przez przypadkowe osoby.

Podłoże tak silnej reakcji, jaką jest napad pochwicowy może być bardzo różne, jednak niezależnie od jego rodzaju wymagane jest usunięcia przyczyn. Jeśli podłożem są zaburzenia psychiczne konieczne będzie przeprowadzenie diagnozy i rozpoczęcie leczenia psychoterapeutycznego. Natomiast gdy problem jest ściśle powiązany z uwarunkowaniami anatomicznymi niezbędne będzie usunięcie wszelkich zmian, aby sytuacja zakleszczenia nie powtarzała się w przyszłości.