wtorek, 10 marca 2015

Wszystko o masturbacji

Masturbacja to zachowanie seksualne skierowane względem własnej osoby. Polega na pobudzeniu swoich narządów płciowych w celu osiągnięcia spełnienia i satysfakcji seksualnej. Masturbacja bywa zwana także samogwałtem czy onanizmem. Jest uprawiana równie często przez mężczyzn, jak i przez kobiety.

Samozaspokojenie u kobiet polega na pobudzeniu narządów płciowych - łechtaczki, warg sromowych, pochwy własnymi rękami lub za pomocą akcesoriów do masturbacji tj. sztuczny penis lub wibrator. Mężczyźni stymulują swojego członka rękami lub używają do tego, podobnie jak kobiety, gadżetów np. sztucznej pochwy.

Samopobudzenia dokonują już małe dzieci w wieku 3-5 lat. Dzieje się to zazwyczaj w półśnie, gdy nie są tego świadome. W tym przypadku jest to zachowanie pozaseksualne, polegające na odkrywaniu własnego ciała. Później następuje przerwa aż do okresu dojrzewania, podczas którego w organizmie młodego człowieka górują hormony i szuka on sposobu na zaspokojenie swoich potrzeb. Dla ludzi dorosłych masturbacja jest formą samozadowolenia seksualnego spełniającego ich potrzeby, ale nie będące doskonałym zastępnikiem współżycia.

Proces onanizacji przebiega zazwyczaj bez obecności partnera lub tylko przy biernym jego udziale. Masturbacja ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest możliwość samodzielnego rozładowania napięcia seksualnego, pozwala się zrelaksować, odpręża. Kolejną zaletą jest fakt, iż jest to bezpieczna forma seksu. Pozwala także na szczyptę egoizmu w własnym zachowaniu – możesz się skupić wyłącznie na własnych potrzebach, bez konieczności zaspokojenia partnera. Masturbacja dla kobiet jest szczególnie ważna, ponieważ uczy osiągania orgazmu, panie mają możliwość poznania własnego ciała.

Bardzo ważne jest, aby masturbacja rozładowywała napięcie seksualne, a nie pomagała w rozładowaniu napięcia nerwowego – może to doprowadzić do różnych zaburzeń wymagających pomocy specjalisty. Niezdrowym zachowaniem jest także sytuacja kiedy onanizm staje się uzależnieniem. Cały proces nie służy wtedy zaspokojeniu potrzeb, lecz jest odskocznią od problemów, leków i fobii – ma charakter czysto nerwicowy.