środa, 4 marca 2015

Biseksualizm

Biseksualizm to pożądanie seksualne zarówno kobiet i mężczyzn. Jest to orientacja seksualna znajdująca się pomiędzy homoseksualizmem a heteroseksualizmem. Osoby biseksualne wykazują zainteresowanie osobami obu płci, lecz ich pociąg do kobiet czy mężczyzn występuje w różnej skali, ma różne natężenie np. bardziej pożądają kobiet niż mężczyzn.

Biseksualizm może występować stale lub tylko czasowo, w niektórych etapach życia oraz w różnych sytuacjach. Kontakty biseksualne mogą mieć postać równoległą lub tylko homoseksualną lub heteroseksualną. Często stosunki płciowe z osobą tej samej płci mają charakter przejściowy, epizodyczny.

Mężczyźni wcześniej odkrywają swoje podniecenie osobami obu płci, często z tą świadomością wchodzą w związku małżeńskie. U kobiet dzieje się to dopiero w dojrzałym okresie, w czasie trwania małżeństwa, gdy budzi się w nich świadomość takiego pociągu. Interesujący jest fakt, że dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje stosunki z tą samą płcią.

Relacje biseksualne trzeba odróżnić od kontaktów seksualnych wynikających z różnych przyczyn niezależnych od orientacji seksualnej. Do tego rodzaju zachowań seksualnych względem drugiej płci należą prostytucja, młodzieńcze eksperymentowanie oraz zachowania zastępcze, powstałe w skutek przebywania np. w zakładach karnych, w których nie ma osób przeciwnej płci. W celu zaspokojenia potrzeb seksualnych dochodzi do zbliżeń ludzi tej samej płci.

Nie można nazwać biseksualistą osoby, która do tej pory nie deklarowała biseksualizmu ani homoseksualizmu, natomiast w wieku dojrzałym, po licznych kontaktach seksualnych z osobą przeciwnej płci, dochodzi do wniosku że taki seks nie sprawia jej już przyjemności. Nagle zaczyna dąży do zbliżeń tylko z osobami swojej płci. Taka sytuacja wskazuje na to, że nie jest to osoba orientacji biseksualnej, lecz wykazuje, że jej orientacja uległa zmianie w toku życia.

Istnieje kilka faz akceptacji biseksualizmu. Gdy osoba biseksualna odkrywa swoją orientację przechodzi fazę zakłopotania, zdezorientowania całą sytuacją. Po tym etapie następuje radość wynikająca z odkrycia własnej świadomości i tożsamości seksualnej. Następnie osoba biseksualna akceptuje swoją orientację.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz