piątek, 8 maja 2015

Seks w czasie ciąży

Wiele par zastanawia się czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny i zdrowy dla kobiety i dziecka – boją się, że uszkodzą płód podczas penetracji. Niestety zbliżeniom nierzadko towarzyszą także dolegliwości ciążowe, które zniechęcają kobietę do podejmowania prób kontaktów seksualnych. Nie należy jednak rezygnować z przyjemności seksualnych, ponieważ nie są one zakazane – są nawet wskazane, aby rozładować napięcie seksualne partnerów.

Seks w I trymestrze ciąży

Początkowi ciąży zawsze towarzyszą duże emocje – partnerzy oswajają się z myślą, że za kilka miesięcy będą rodzicami. Podczas kontaktów seksualnych występują obawy, czy aby na pewno seks nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. Nic bardziej mylnego, gdy ginekolog nie widzi przeciwwskazań można rozkoszować się zbliżeniami. Jeśli tylko nie utrudniają tego nasilające się objawy ciążowe – nudności czy senność. 


Seks w II trymestrze ciąży

To wbrew pozorom najlepszy moment na seks – ustają dolegliwości I trymestru ciąży, niewielki brzuch kobiety nie przeszkadza w aktywności seksualnej. Kobiece narządy płciowe stają się mocno ukrwawione, pochwa wilgotnieje a seks przynosi więcej przyjemności. W II trymestrze para może swobodnie cieszyć się współżyciem.

Seks w III trymestrze ciąży

Końcówka ciąży to duże wyzwanie dla kobiety brzemiennej. Dziecko intensywnie się rozwija, brzuch staje się coraz większy i zaczyna krępować ruchy. Wzmagają się także bóle kręgosłupa, które aby ustały nierzadko wymagają położenia się do łóżka. W tym czasie kobieta pragnie zbliżenia, czułości i wsparcia. Gdy nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w III trymestrze – można współżyć, aż do rozwiązania.

Pozycje seksualne w ciąży

W czasie ciąży najlepszymi i najbezpieczniejszymi pozycjami seksualnym są zazwyczaj te, które nie powodują nacisku na brzuch kobiety. Szczególną wygodą charakteryzuje się pozycja,w której kobieta leży na boku. W III trymestrze powinno się unikać takich pozycji, które prowadzą do głębokiej penetracji.

Uprawienie seksu w czasie ciąży jest sprawą bardzo indywidualną, zależną od przebiegu ciąży, dobrej kondycji fizycznej kobiety – wysportowane ciało lepiej znosi bóle ciążowe (bóle stawów czy kręgosłupa). Najlepiej poradzić się lekarza ginekologa, który doradzi czy w danym przypadku współżycie jest niewskazane czy można cieszyć się nim aż do porodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz