piątek, 14 sierpnia 2015

Seks po 50-tceSeks kojarzy nam się z przystojnymi, młodymi ludźmi w pełni życia. Media ukazują go jako połączenie namiętności z odrobiną szaleństwa. Czy takie emocje możliwe są również w późniejszym wieku? Czy ludzie po 50-tce odczuwają jeszcze pożądanie? Oczywiście, że tak.Czy po 50-tce da się kochać

Wbrew panującym mitom, stosunki seksualne w średnim wieku są możliwe. Ciągle przynoszą partnerom satysfakcję, chęć do działania i umożliwiają czerpanie radości z życia. Współżycie to recepta na długowieczność związku, nie pozwala wypalić się uczuciom. Warto podkreślić, że człowiek jest istotą seksualną przez całe życie. Oczywiście z wiekiem zmienia się jego seksualność, seniorzy mają odmienne potrzeby. Jednakże popęd płciowy nie zanika, ulega jedynie modyfikacji. Coraz więcej ludzi w średnim wieku przyznaje, że aktywnie uprawia seks i sprawia im to ogromną przyjemność.

Dlaczego boimy się współżycia w starszym wieku?

Wraz z końcem młodości odczuwać zaczynamy kryzys zarówno psychiczny, jak i fizjologiczny. Kobiety przechodzą menopauzę, co wiąże się z zanikiem miesiączkowania i często traktowane jest jako koniec kobiecości. U mężczyzn mówi się o andropauzie, w czasie której następuje stopniowy zanik płodności, spada poziom męskich hormonów w organizmie. Zanik testosteronu powodować może ogólne rozdrażnienie i frustrację, poczucie niepełnej męskości. Co ciekawe, u kobiet zwiększa się poziom hormonów męskich, a u mężczyzn żeńskich. Ponadto, seniorzy często czują, jakoby seks był przeznaczony jedynie dla osób młodych, a im już nie wypada poddawać się miłosnym igraszkom. Niestety, kiedy nie uprawiamy długo miłości, mamy do czynienia z syndromem wdowy lub wdowca, powoli zaczyna zanikać więc popęd płciowy.


Zalety seksu w średnim wieku

Aktywność w łóżku ma wiele zalet nie tylko psychologicznych, ale i zdrowotnych. Uprawianie miłości:
  • spowalnia procesy starzenia się organizmu
  • zmniejsza ryzyko chorób serca i nowotworów prostaty oraz piersi
  • wspomaga układ krążenia
  • redukuje bóle reumatyczne i rozluźnia mięśnie
  • poprawia ogólną kondycję fizyczną
  • to codzienna dawka ruchu
  • umożliwia spalanie kalorii
  • podczas seksu wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia, które działają przeciwbólowo

Jak uprawiać seks na emeryturze

Seks w starszym wieku to nie tylko przytulanie się i pocałunki. Może być on równie namiętny i emocjonalny jak seks młodych ludzi. Seniorzy są bardziej doświadczeni seksualnie. Doskonale rozumieją swoje ciało i wiedzą dokładnie, czego oczekują. Ponadto, nie ma już obaw związanych z zajściem w ciążę, seks może być więc swobodniejszy i spokojniejszy. Na emeryturze partnerzy mają również więcej czasu dla siebie. W średnim wieku bardzo ważne jest to, żeby dbać o swoje zdrowie, co oznacza odpowiednią dietę, uprawianie sportów. Należy w dalszym ciągu starać się o swój dobry wygląd, być atrakcyjnym dla partnera. Liczy się również wspólna rozmowa kochanków, ciągłe umacnianie się w uczuciu.

Seks najlepiej uprawiać rano, gdyż poziom testosteronu u mężczyzn jest wtedy większy, są więc lepiej przygotowani do zbliżeń. Kobiety po menopauzie mogą cierpieć na suchość pochwy, jednakże i temu da się zaradzić stosując nawilżające lubrykanty. Wydłuża się proces dochodzenia do orgazmu, niezbędna jest więc dłuższa gra wstępna, co oczywiście ma swoje zalety. Mężczyźni w dalszym ciągu mogą pozwalać sobie na masturbację, aby utrzymać odpowiedni poziom aktywności seksualnej. Obie płcie zażywać mogą również hormon młodości DHEA, pochodzący z kory nadnerczy, którego dobroczynne skutki dla libido są widoczne.

Problematyczne stosunki

Nawet 1/3 mężczyzn w starszym wieku cierpi na zaburzenia erekcji. Pojawiają się również problemy z prostatą. Seks wydaje się być niemal niemożliwy. Nie wolno traktować kłopotów łóżkowych jako czegoś wstydliwego i nieodwracalnego. Można sobie pomóc sięgając po preparaty, które umożliwić mają dłuższą radość z życia seksualnego i są skuteczne na problemy z erekcją. Zwiększyć mogą również poziom libido, które z wiekiem i przebytymi chorobami może spaść. Środki te dostępne są bez recepty.Źródła: