wtorek, 12 stycznia 2016

Fetysz - dewiacja czy norma

Fetysz jest popularnym pojęciem używanym w rozmowach na temat seksualności. Mówi się, że każdy ma swój fetysz, który go pobudza i stymuluje. Można zastanawiać się czy fetyszyzm to rodzaj zaburzenia seksualnego czy raczej społecznie akceptowalna norma.


Fetyszyzm to rodzaj "perwersji" seksualnej, polegającej na tym, że odczuwa się wzmożone doznania seksualne jedynie przez kontakt z danym obiektem. Obiekt ten na tyle pobudza człowieka, że często bez jego udziału nie jest możliwe seksualne spełnienie. Przez seksuologów uważany jest jako zaburzenie preferencji seksualnych. Istnieją mniej lub bardziej popularne fetysze. Jedne są bardziej akceptowane społeczne, inne są potępiane.



Najpopularniejsze męskie fetysze

Do najpopularniejszych męskich fetyszy należy fetysz stóp (podofilia). Mężczyźni osiągają podniecenie dzięki kontaktowi ze stopami partnerki. Podobać im się mogą różne kształty stóp i według nich mogą dobierać seksualne partnerki. Wyjątkowe emocje u partnerów wywołują również kobiety w pończochach lub butach na wysokim obcasie, zwłaszcza te zakończone cienką szpilką, dzięki którym kobieta może dominować podczas stosunku seksualnego. Szczególnie pobudzać mężczyzn mogą również kobiece pośladki (najlepiej duże) oraz biust (zwłaszcza obfity). Te ostatnie fetysze wydają się być raczej bezpieczne, w końcu biust oraz pośladki to kobiece części ciała, które szczególnie absorbują uwagę większości mężczyzn.

Mężczyźni szaleją również na punkcie specyficznie ubranych kobiet. Dlatego tak często pary decydują się na "przebieranki". Panów podniecają kobiety w strojach pielęgniarek, policjantek czy perwersyjnych nauczycielek. Fetyszyści pożądają również kobiet w gorsetach podkreślających talię oraz ubrane w obcisłe, lateksowe lub skórzane stroje, które przemieniają nawet niewinne panie w wampy.

Co ciekawe, istnieje grupa mężczyzn (tzw. feedersi), których podniecają kobiety otyłe. Jedynie z takimi paniami są w stanie osiągnąć seksualną satysfakcję. Im kobieta jest grubsza, tym mocniej działa na tego typu mężczyzn. Karmią oni swoje partnerki, aby uzyskać u nich optymalną wagę. Niekiedy ten fetysz może stać się niebezpieczną obsesją, która zagraża zdrowiu oraz życiu kobiet.




Najpopularniejsze kobiece fetysze

U kobiet fetyszyzm jest nieco mniej popularny, ale również spotykany. Kobiety-fetyszystki szaleją za dobrze zbudowanymi mężczyznami, u których odnajdują ulubione części ciała, które będą je rozbudzać. Zazwyczaj są to umięśnione ramiona, szyja lub pośladki. Często podniecać je może również obfite męskie owłosienie. Jedne kobiety rajcują mężczyźni wysocy, gdyż mogą czuć się z w ich towarzystwie bezpiecznie lub niscy, kiedy to panie okazywać mogą nad nimi przewagę.

Często fetyszyzm u kobiet nie jest kwestią cielesności, lecz pozycji społecznej. Nie można nazwać tego fetyszem w pełnym słowa znaczeniu, jednak kobiety, które za atrakcyjnych uważają jedynie mężczyzn, którzy mają władzę i pieniądze również poniekąd są więźniami własnych preferencji.

Seks w miejscach publicznych czy w innym nietypowych lokalizacjach również stać się może kobiecym lub męskim fetyszem. Może być to seks w windzie, samochodzie lub na plaży. Dreszczyk emocji u partnerów sprawia, że nie potrafią się już bez niego obejść przy współżyciu i uprawiać miłości w klasycznej pozycji w sypialni.

Kobiety często lubią być również związywane w czasie współżycia lub obdarzane przez dominującego mężczyznę klapsami (praktyki BDSM). Niektóre z kolei wolą dominować i wspomagać się w łóżku kajdankami lub pejczem.

Czy fetyszyzm to choroba

Warto zauważyć, że choć dany obiekt wywołuje podniecenie i zwiększa doznania w kontaktach seksualnych, nie oznacza od razu tego, że jest on fetyszem. Czasem jest jedynie dodatkiem, urozmaiceniem seksu. Jeśli jednak fetysz ten pobudza partnera czy partnerkę sam w sobie, a bez niego satysfakcja seksualna nie jest już możliwa, może być to właśnie objaw fetyszyzmu. Jedne fetysze będą niegroźne, np. podniecanie się daną częścią ciała. W końcu każdy ma swoje indywidualne upodobania dotyczące ciała lub pieszczot. Inne (np. fascynacja osobami chorymi lub starymi) zakrawać mogą już o dewiacje, zwłaszcza jeśli odbijają się na drugich osobach. W takich przypadkach należy udać się do seksuologa, który zaproponuje odpowiednią terapię i pomoże złagodzić ten groźny "nałóg".

Fetyszyzm a zaburzenia erekcji

Zdarza się, że przyczyną fetyszyzmu u mężczyzn nie są jedynie indywidualne preferencje seksualne, ale problemy z erekcją. Warto spróbować pomóc sobie przez skorzystanie z metod farmakologicznych. Środki typu viagra lub kamagra dzięki zwartemu w nich sildenafilowi pomagają osiągnąć satysfakcjonującą erekcję oraz zwiększają doznania. Może się okazać wtedy, że fetysz przestaje już być potrzebny.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz