środa, 17 lutego 2016

Seks po porodzie

Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu kobiety. Na świat przychodzi długo wyczekiwane niemowlę. Powoli należy wracać do codziennego życia, które jednak różnić się będzie od "normalnego" obecnością w domu potomstwa. Gdzie w tym nowym życiu miejsce na seks?

Niemowlak w domu, czyli koniec ze spontanicznym seksem

Pary obawiają się szybkiego rozpoczęcia współżycia po porodzie. Z technicznego punktu widzenia kobieta, oczywiście po wcześniejszych badaniach lekarskich, już po 6 tygodniach po porodzie może odbywać stosunki seksualne.W głównej mierze zależy to od tego, jak przebiegał poród. Czy jednak psychicznie kobieta jest już na to gotowa pozostaje inną kwestią.

Nowe priorytety

Po narodzinach dziecka w związkach zmieniają się priorytety. To nie relacje kochanków, a dziecko jest od teraz najważniejsze. Związek zmienia się, a wzajemne uczucia się przekształcają i dojrzewają. Nie ma już czasu na spontaniczny seks. Partnerzy boją się, że dziecko może się obudzić, krępuje ich obecność potomstwa w domu. Zbliżenia muszą być starannie planowane, a stosunki zdarzają się przerywane ze względu chociażby na płacz dziecka.




Zapomniana kobiecość

Paniom po porodzie seks bardzo rzadko jest w głowie. Są przemęczone nieustanną opieką nad dzieckiem, nie mają czasu na żadne rozrywki. Do seksu niezbędna jest radość i energia, której brak doskwiera kobietom najbardziej. U kobiet często spotyka się syndrom "baby blues", czyli spadek adrenaliny i związana z tym utrata radości z życia oraz huśtawka nastrojów tuż po porodzie. Co więcej kobiety czują, że ich ciała są opuchnięte, piersi obwisłe, często spotykają się z niekontrolowaną laktacją. Nie uważają już siebie za atrakcyjne, wstydzą się własnego ciała.

Gdy seks sprawia ból

Ponadto panie obawiają się bólu związanego z penetracją. Sami panowie boją się uprawiać miłość, żeby partnerka nie odczuła nieprzyjemności. Kobiece narządy są bowiem obolałe i wrażliwe na zranienia. Nawet jeśli wszystkie tkanki w pochwie się już zagoją, seks może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Seks powinien być więc delikatny. Produkowany przez kobiety w czasie laktacji hormon prolaktyna sprawia, że nawilżenie pochwy jest dużo mniejsze, a gruczoły śluzowe nie funkcjonują prawidłowo. Dlatego tak ważna jest odpowiednio długa gra wstępna oraz stosowanie lubrykantów.

A co z płodnością?

Kobieta odzyskuje płodność po porodzie tuż przed pierwszą owulacją po urodzeniu się dziecka. Pojawia się ona już po kilku tygodniach do kilkunastu miesięcy po narodzinach. Istnieją sposoby, aby wydłużyć ten okres. Im dłużej karmi się dziecko piersią tym dłużej nie powinno się zajść w ciąże, ze względu na produkowaną prolaktynę. Jednak i ta metoda nie daje 100% pewności. Dlatego też warto u ginekologa ustalić indywidualne metody antykoncepcji, aby uniknąć niechcianego zajścia w ciążę.

Jak wrócić do seksualnej sprawności

Po pierwsze, kobieta powinna na nowo zadbać o swój wygląd, poczuć się znów atrakcyjną. Sport, zdrowa dieta, a nawet zakupy mogą zdziałać cuda. Kobiety mogą również ćwiczyć mięśnie kegla dla zmniejszenia ewentualnego bólu, a gdy zachodzi taka konieczność zażywać leki estrogenowe. Ważna jest również rozmowa z partnerem. Powinien on zrozumieć sytuację kobiety (i jej burzy hormonów) i nie naciskać na przedwczesny seks, a także zapewniać swoją ukochaną o dalszym zaangażowaniu i chęci pomocy we wszystkich kwestiach. Partner może czuć się zaniedbywany z powodu dużej ilości czasu poświęcanej dziecku, dlatego warto wyjaśnić mu, że uczucia względem niego się nie zmieniły.

Jeśli Panie mają dalej opory przed współżyciem, warto porozmawiać na ten temat z seksuologiem. Odpowiednim lekarstwem na ten stan mogą być również kobiece zamienniki viagry, jak np. Lovegra.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz