czwartek, 24 marca 2016

Seks niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne przez wiele lat uznawane były za aseksualne, odporne na namiętności, nieodczuwające pożądania. Jest to krzywdząca opinia. Takie osoby to również istoty seksualne, potrzebujący spełnienia w tej dziedzinie.

Seksualność na wózku - temat tabu

W powszechnej opinii niepełnosprawni ruchowo pozbawieni są seksualności. Rodzice niepełnosprawnych nastolatków nie uczą ich o seksualności, nie dziwi więc, że nie potrafią radzić sobie w intymnych kontaktach w późniejszym wieku. Z kolei osoby, które doznały wypadku, a wcześniej prowadziły aktywne życie seksualne, muszą odkrywać swoje ciało na nowo i od początku definiować swoją seksualność. Często jednak nie mają z kim rozmawiać na ten temat, nikt nie uważa ich problemów i wątpliwości za zasadne. W USA czy Holandii istnieją specjalne ośrodki, w których bezpłatnie, bo za pieniądze z ubezpieczenia, osoby niepełnosprawne uczą się seksualności i odkrywają nowe doznania. W Polsce to jednak ciągle temat tabu.


Seks tylko dla sprawnych?

Wózek inwalidzki nie musi być przeszkodą do udanych kontaktów seksualnych. Możliwe jest utrzymywanie satysfakcjonujących relacji i zwyczajne cieszenie się z życia. Wózek nie jest więc wyrokiem. Coraz częściej na ulicy można spotkać pary, w której jeden z partnerów jest niepełnosprawny. Nie powinno to nikogo dziwić. Nie trzeba korzystać z usług prostytutek czy pań do towarzystwa, aby zaznać spełnienia. W związku najważniejsza jest pełna akceptacja chorej osoby, wspólny dialog i zrozumienie własnych potrzeb.


Zdrowy duch w... niezdrowym ciele

Najgorsze dla osoby niepełnosprawnej jest zamknięcie się w swojej chorobie, unikanie towarzystwa i niewychodzenie z domu. Takie zachowanie zabiera chęci do życia, uniemożliwia pokonanie barier niepełnosprawności. Po wypadkach trzeba zacząć żyć, wykonywać różne aktywności fizyczne, jak pływanie, taniec czy właśnie seks. Zagwarantuje to powrót do "normalności" i zapewni po prostu lepsze samopoczucie

Nowe doznania

Oczywiście seks osób niepełnosprawnych ruchowo nie należy do najprostszych. Trzeba odkrywać nowe, proste pozycje, które zagwarantują seksualne spełnienie. Należy uważać na swoje ciało i nauczyć się nad nim panować. Porażenie kończyn powoduje często powstanie zupełnie nowych punktów erogennych. Powoduje to zupełnie nowe seksualne możliwości. Trzeba jedynie odkryć to, co sprawia przyjemność w czasie stosunku. Osoby z porażeniem mózgowym nie mają zazwyczaj problemów z erekcją, z powodzeniem mogą korzystać więc z erotycznych gadżetów czy próbować różnych rodzajów seksu. Ostrożność zachować powinni ludzie niepełnosprawni umysłowo, gdyż z racji swej choroby są bardziej narażeni na bycie wykorzystanym.


Pomoc potrzebna

Zdarza się, że mężczyźni, którzy są po wypadkach bądź urodzili się niepełnosprawni mają problemy z utrzymaniem wzwodu. Cierpią na zaburzenia erekcji oraz przedwczesny wytrysk. Na problemy z męskością pomóc mogą bardziej inwazyjne metody, tj. terapia hormonalna lub zastrzyki. Na szczęście dostępne są skuteczne metody farmakologiczne, jak Viagra czy Kamagra. Kobiety, które doznały porażenia mózgowego mają często problemy z suchością pochwy i osiągnięciem orgazmu. Zaradzić mogą temu środki nawilżające, wibratory czy leki przeciwskurczowe.  Istnieje również kamagra dla kobiet, pomoże ona tym Paniom, które po wypadku mogą mieć problem z osiągnięciem orgazmu.