piątek, 9 stycznia 2015

Czym jest seks?

Pierwotnie słowo „seks” pochodzi od łacińskiego wyrazu sexus, co oznacza płeć biologiczną. Jednak z biegiem czasu (w Polsce leksem „seks” wszedł do użycia dopiero po II wojnie światowej) sposób rozumienia tego pojęcia uległ zmianie, rozszerzając mocno swoje znaczenie. Współcześnie termin tłumaczyć można jako zachowanie płciowe człowieka. Choć bardzo często używając wyrażania „seks” rozumiemy stosunek płciowy. Nie jest to błędne, lecz nie do końca prawidłowe rozumienie. Nie należy zawężać poglądu na temat seksualności, gdyż oprócz czynności czysto płciowych - penetracyjnych, można wskazać wiele innych zachowań seksualnych człowieka. Jednym z nich jest uwodzenie, flirtowanie, czyli celowe zwrócenie uwagi drugiego człowieka na własną osobę. Inną formą jest petting, gra wstępna - szereg czynności wykonywanych, aby wzbudzić podniecenie partnera bez stosunku płciowego, penetracji. Masturbacja czy autoerotyzm także zaliczają się do zachowań seksualnych, ale nie skierowanych na inną osobę (osoby), lecz skupionych tylko na własnym ciele. 
 
Zachowania płciowe opierają się zazwyczaj na kontakcie z innym człowiekiem bądź grupą ludzi. Gdy obiektem naszego pożądania jest osoba przeciwnej płci, mówimy wtedy o stosunku heteroseksualnym, natomiast gdy tej samej o stosunku homoseksualnym. Podczas incydentu z wieloma osobami mowa o stosunku grupowym. Osoba, u której w obrębie zainteresowań pozostają obie płcie, zwana jest biseksualistą. 

Na przestrzeni wieków zrodziło się wiele fałszywych mitów związanych z seksualnością człowieka. Jednym z nich, funkcjonującym od czasu handlu niewolnikami do dnia dzisiejszego, często poruszanym, jest mit potencji seksualnej mężczyzn rasy czarnej. Uważa się, że nie mają oni żadnych problemów z potencją i erekcją, ich prącia są znacznie większe a życie seksualne o wiele bogatsze niż u innych ras ludzkich. Taki, błędny pogląd opierał się na rasizmie i stereotypach rasowych, jednak z czasem, stopniowo traci na znaczeniu. 

Często zachowania seksualne przedstawiane są w ujęciu biologicznym oraz społecznym. Skupiając się na aspekcie biologicznym, zauważa się potrzebę przedłużenia ciągłości ludzkiego gatunku. Poza okresem płodności, seksualność pomaga utrzymać stałe relacje między partnerami. Aspekt społeczny na pierwszy plan wysuwa erotyzm oraz jego skrajną postać, pornografię. Oba przejawy mają za zadanie pobudzić lub wzbudzić ludzkie podniecenie i pożądanie seksualne.

W artykule próbując odpowiedzieć na tytułowe pytanie, poznaliśmy wiele aspektów i szczegółów związanych z zachowaniem seksualnym człowieka. Każdy z nas na tej podstawie może zbudować własną, indywidualną definicję seksu. Lecz zanim to zrobi powinien zadać sobie to pytanie, odpowiednio je modyfikując – czym dla mnie jest seks? Stwórz definicję w oparciu o własne odczucia, potrzeby i oczekiwania, bo przecież każdy z nas jest inny i niepowtarzalny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz