piątek, 9 stycznia 2015

Seksualność kobiet i mężczyzn

Seksualność jest pewną naturalną cechą organizmu człowieka, która zachęca i pobudza go do relacji interpersonalnych. Kontakty międzyludzkie, w jakie wchodzimy budowane są na poziomie biologicznym, psychologicznym oraz społecznym. Seksualność człowieka zmienia się i kształtuje wraz z wiekiem. Nie bez znaczenia pozostają także indywidualne doświadczenia życiowe. Każdy z nas jest w pełni świadom własnej seksualności, dzięki której buduje pewną hierarchię życiowych wartości i postaw. Tak powstaje obraz naszej osobowości. Na tej podstawie między ludźmi budowane są związki seksualne, których głębia zależy od powyższych czynników, a w szczególności od osobowości partnerów. W organizmie człowieka może dojść do zaburzeń lub zniekształcenia cechy wrodzonej objawiającej się zaburzeniami seksualnymi

Każdy z nas ma własną, indywidualną i niepowtarzalną seksualność. Choć wiele składników jest wspólnych dla całej populacji. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej tym aspektom. Panuje powszechne przekonanie, że mężczyźni obserwują świat przez pryzmat seksu, natomiast dla kobiet jest on dopełnieniem związku. Co sprawia, że istnieje właśnie taki stereotyp mężczyzny? Kluczową odpowiedzią jest testosteron, zwany męskim hormon. Im go więcej w organizmie, tym mężczyzna ma większe potrzeby seksualne. U kobiet ten hormon także występuje, lecz nie jest mu przypisana powyższa funkcja. Obecnie panuje przekonanie, że wysoki poziom testosteronu potrzeby jest młodym i silnym mężczyzną, aby stawiali czoła wszelakim wyzwaniom i zapewniali ciągłość gatunku, płodząc dzieci. Mówi się, że mężczyzna wyposażony w odpowiedni zestaw hormonu jest wiecznym łowcą i zdobywcą, w każdym tego słowa znaczeniu. Potrzebuje ciągłej rywalizacji, dzięki której chce zdobyć pełne przywództwo. Kobieta natomiast w ogólnym przekonaniu powinna zadbać o ciepło domowego ogniska. Postrzegana jest jako wrażliwa i opiekuńcza istota. 

Kolejnym ciekawym aspektem życia seksualnego człowieka jest wpływ sposobu postrzegania świata na doznania erotyczne. Dla mężczyzn ważne jest uprawianie seksu w dzień lub przy zaświeconym świetle. Wynika to z faktu, że najbardziej dominującym zmysłem jest wzrok i to za pomocą niego głównie postrzegają świat. Mężczyzna musi widzieć swoją partnerkę, zmacania to jego pożądanie seksualne, dopieszcza pozostałe zmysły. Chce być zaspokojony i spełniony seksualnie. Nieco inaczej jest z kobiecą naturą, która do zmysłu wzorku nie przywiązuje aż tak dużej wagi. Natomiast wrażenia odbierane za pomocą słuchu, węchu, dotyku są sferą dominującą i mają ogromny wpływ na jakość życia seksualnego.
Bardzo dużą rolę w seksualności człowieka odgrywa samoocena i obraz własnego ciała. Gdy oceniamy i myślimy o siebie dobrze, także pod względem fizycznym, czujemy się wtedy bardziej seksowni. Mamy wrażenie, że jesteśmy bardziej atrakcyjni dla otoczenia, dla płci przeciwnej. Natomiast gdy nasza samoocena jest niska, a obraz ciała zaburzony poczucie naszej seksualności nagle maleje. Powodując tym samym niezadowolenie, zamknięcie w sobie i niechęć do zbliżeń. Nasze wady i niedoskonałości dominują nasze życie. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni sposób postrzegania siebie, gdyż pewne zaburzenia z tym związane przenoszą się na wszystkie sfery naszego życia, nie tylko na seksualną. Powinniśmy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. A jeśli coś nam w naszym wyglądzie zewnętrznym bądź wewnętrznym nie odpowiada spróbujmy to zmienić. Walczmy w ten sposób o lepsza jakość naszego życia

Na koniec warto jeszcze rozwinąć temat zaburzeń seksualnych wspomnianych na początku artykułu. Jak już wiemy ich etiologia wynika z nieprawidłowości związanych z czynnikami biologicznymi (różne choroby), psychicznymi (zaburzenia na tle psychologicznym), społecznymi (mity, przekonania). Do najczęściej wymienianych typów zaburzeń seksualnych należą: hipolibidemia (oziębłość seksualna), nimfomania, zaburzenia erekcji, zaburzenia orgazmu, anorgazmia (niemożność osiągnięcia orgazmu), przedwczesny wytrysk, często spotykana dyspareunia (odczuwanie bólu podczas stosunku) oraz pochwica (nagłe skurcze mięśni pochwy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz