poniedziałek, 19 stycznia 2015

Seksoholizm

Seksoholizm to choroba objawiająca się silnym uzależnieniem seksualnych. Jest to jednostka chorobowa podobna do alkoholizmu czy narkomanii, lecz uzależniająca od innego czynnika. W tym przypadku czynności seksualnych, które należy rozumieć, jako szereg działań prowadzących do zaspokojenia, spełnienia własnych pragnień.

Seksoholizm może przybrać rożne postaci i objawić się w różnorodny sposób. Trzeba zaznaczyć, iż nie zawsze jest to dążenie do stosunku płciowego, choć tak też się zdarza. Jedne osoby uzależnione są od myśli seksualnych, inne w otoczeniu odnajdują sygnały seksualne, których normalnie by nie dostrzegły bądź tak naprawdę w ogóle one nie istnieją. Seksoholik natomiast wyolbrzymia całą sytuację wynajdując punkty zaczepienia do pobudzenia własnych pragnień. Kolejnym przykładem jest uzależnienie od flirtu. Jest to dążenie do zdobycia, uwiedzenia innej osoby. Jednak w tym przypadku seksoholik często wcale nie zamierza wchodzić w jakiekolwiek kontakty płciowe. Nie chce odbywać stosunku z osobą, którą uwiódł. Satysfakcję daje mu sam moment zdobywania, „polowania”.

Należy wyjaśnić, iż seksoholizm to nie to samo co hiperseksulaność, gdzie potrzeba kontaktów płciowych jest ważniejsza od innych potrzeb życiowych. Jest to zjawisko zwane także hiperlibidemią, u kobiet jest to nimfomania, natomiast u mężczyzn satyryzm. Ten rodzaj zaburzeń objawia się bardzo silnym popędem seksualnym niszczącym jednostkę, która aby zaspokoić się seksualnie jest zdolna do wszystkiego. W skrajnych przypadkach osoba hiperseksualna traci instynkt samozachowawczy. Często skłania się do niebezpiecznych kontaktów seksualnych, bezpośrednio zagrażających życiu.

Wracając do seksu destrukcyjnego, jakim zwany bywa seksoholizm. Zaznaczyć należy, iż niszczy on uzależnioną jednostkę, nie tylko emocjonalnie, ale także społecznie. Często zdarza się, że do chorej osoby przylgnie etykietka “puszczalskiej”. Co powoduje, że jest ona uzależniona od czynności seksualnych? Często są to różnorodne zaburzenia osobowości, powstałe w wieku dziecięcym, ale także później w okresie dorastania, dojrzewania albo w dorosłości. Obecnie spotykamy rożne rodzaje seksoholizmu. Jednym z nich jest seksoholizm trwały, będący pewnym sposobem na życie, dążeniem do ciągłego zaspokajania potrzeb seksualnych. Kolejny to seksoholizm nawracający, objawiający się okresowo, jako odchodzącą od indywidualnej normy jednostki, chęć do różnorodnych czynności seksualnych.

Czy współczesność sprzyja seksoholizmowi? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć. Na pewno nie ułatwia wyleczenia się z choroby, może także sprzyjać jej rozwojowi. Media czy internet przesadnie propagują seksualność i nagość. Obecnie łatwo dotrzeć do rożnych źródeł pornografii mającej znaczny wpływ na zaburzoną chorobowo jednostkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz