czwartek, 15 stycznia 2015

Seks bez zobowiązań

Seks bez zobowiązań to nic innego, jak relacja seksualna między dwojgiem ludzi nieoparta na żadnym głębszym uczuciu. Wiążąca się się z chęcią przeżycia rozkoszy, satysfakcji i zadowolenia erotycznego. Decydując się na seks bez zobowiązań nie angażujemy się w związek z nowo poznaną osobą. Wytyczamy granice, których nie chcemy przekroczyć. Ten rodzaj relacji bardzo często związany jest z chęcią poznania nowego partnera seksualnego, z którym pragniemy przeżyć chwile uniesienia. Świadomie godzimy się na wejście z nim w kontakt fizyczny, który ma nam przynieść radość.

Aktywność seksualna niepowiązana z żadnym uczuciem, będąca tylko kontaktem seksualnym może mieć kilka form. Jedną z nich jest jednorazowe, okazjonalne spotkanie seksualne z nowo poznaną osobą. Kończące się zazwyczaj tak samo szybko, jak się zaczęło. Jednak nie w każdym przypadku taka reguła ma zastosowanie, często partnerzy umawiają się na więcej erotycznych spotkań w krótkich odstępach czasu, po czym relacja wygasa. Inną formą seksu bez zobowiązań jest tzw. luźny związek. Jest to relacja między ludźmi, podczas której cyklicznie spotykają się ze sobą tylko w celu uprawiania seksu dla przyjemności. Niełączną ich żadne uczucia, nie są zaangażowani w związek.

Lecz czy na pewno da się oddzielić uczucie fizycznej rozkoszy od emocjonalnego doznania? Gdy czujemy się zaspokojeni seksualnie przez drugą osobę mamy poczucie, że spełniła ona jedną z naszych podstawowych potrzeb życiowy. Czujemy względem niej pewien rodzaj wdzięczności, więc poniekąd angażujemy się emocjonalnie. Często dążymy do kolejnego spotkania, podczas którego partner znów doprowadza nas do orgazmu, a to daje satysfakcję. Więc czy da się rozłączyć pociąg fizyczny od uczuć, może nawet miłości? 

Taki rodzaj życia erotycznego z pewnością ma pewne zalety oraz wady. Do pozytywnych stron takiej aktywności należy możliwość zaspokojenia potrzeb seksualnych. Negatywne strony często wiążą się z naszą psychiką. Niejednokrotnie ludzie decydują się na kontakt fizyczny z inną osobą, chcąc uciec od życiowych problemów, np. konfliktów z dotychczasowym partnerem. Taka sytuacja ma jednak, odwrotny od zamierzonego, skutek - prowadzi do wyrzutów sumienia i tzw. kaca moralnego. Ucieczka w seks pogłębia nasze niezadowolenie i zamiast wyzwolenia z problemów, dobijamy się emocjonalnie.

Jeśli jednak decydujemy się na seks bez zobowiązań powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas takich stosunków. W grę wchodzi nasze zdrowie i życie, dlatego musimy być rozsądni w każdej sytuacji. Podstawową i najefektywniejszą formą zabezpieczenia jest prezerwatywa. Dzięki zastosowaniu takiej antykoncepcji nie tylko chronimy się przed niechcianą ciążą, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czyli chorobami wenerycznymi.